ABC warzywnictwa krok po kroku

 


Dzisiaj poradnik, który darzę sporym sentymentem. Z tej książki uczyłem się sporo o uprawie warzyw. W zasadzie kupiłem ją przez przypadek, szperając na jakiejś wyprzedaży i nie sądziłem, że będzie tak cennym źródłem informacji.

Przez wydawnictwo "Delta" oprócz "ABC warzywnictwa" zostało wydanych kilka innych poradników z serii "ABC...", między innymi o sadownictwie czy rozmnażaniu roślin przez sadzonki. Szkoda tylko, że książki nie są dziś wznawiane i przez to nie dość, że są trudno dostępne (najczęściej można kupić używane) to jeszcze osiągają wysokie ceny.

Dodać jeszcze należy, że książka jest przekładem oryginalnego francuskiego wydania. Redaktorzy postarali się jednak, aby wszelkie zawarte informacje odnośnie uprawy warzyw były dostosowane do naszych warunków klimatycznych.

Przejdźmy do zawartości. Każdej roślinie (układ w porządku alfabetycznym), poświęcony został osobny rozdział, który omawia wszelkie czynności od siewu po zbiór. Nawożenie, pikowanie, sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, ochrona przed szkodnikami i chorobami — wszystkie zabiegi zostały wyjaśnione w przejrzysty i dostępny dla każdego sposób.


Nie ma tutaj miejsca na zbędne opisy, są tylko konkrety. W każdym rozdziale mamy więc  informacje:

  • o trudności uprawy, 1 gwiazdka łatwe, 2 gwiazdki średnie, a 3 gwiazdki trudne w uprawie
  • termin siewu
  • termin zbioru
  • szacunkowy plon, przykładowo z jednej papryki będzie 5-10 owoców a z marchwi zbierzemy od 1 do 5 kg z metra bieżącego
  • ilość wody, jaką potrzebują warzywa
  • najczęstsze choroby i szkodniki

Każdy rozdział traktuje oczywiście także szczegółowo o zasadach uprawy. Zaczynamy od siewu, jak siać, jakie zachować odstępy pomiędzy rządkami, czy gleba wymaga wcześniej specjalnego przygotowania itp. Dalej mamy zabiegi pielęgnacyjne, których rośliny wymagają w trakcie sezonu, przerywania, cięcia, ściółkowania, podwiązywania itd. A na koniec czas na zbiór, jak zbierać i jak przechowywać plony.

"Jeśli w chwili siewu gleba jest sucha, należy miejsce pod fasolę obficie nawodnić. W okresie wegetacji konieczne jest również podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Nie należy przy tym moczyć liści"

W książce znajdziemy nie tylko opis uprawy warzyw (70 gatunków), ale znajdziemy także sporo o uprawie ziół (opis 20 roślin). Tutaj podobnie od sadzenia przez pielęgnacje aż po termin zbioru. Co robić, aby zioła zachowały jak najdłużej swój aromat.

Poradnik wydany jest w twardej oprawie i zawiera mnóstwo rysunków, które bardzo ułatwiają przyswojenie sobie podawanych informacji. Liczba 500 rysunków mówi chyba sama za siebie.

I chyba właśnie dzięki swej przejrzystości "ABC warzywnictwa" oraz inne książki z tej serii świetnie wyjaśniają różne kwestie dotyczące uprawy roślin. Książka została tak pomyślana, że nawet zupełny amator, zaczynający swoją przygodę z ogrodem, nie będzie miał problemów ze zrozumieniem poszczególnych tematów.

Tytuł: ABC warzywnictwa krok po kroku

Autor: R. Le Page, G. Meudec

Wydawca: Wydawnictwo Delta W-Z

Liczba stron: 240

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy