Weekend na działce

 


Na moim kanale YouTube zostałem zapytany kiedyś, jakie książki ogrodnicze poleciłbym początkującemu ogrodnikowi. Na pewno w topce znalazłby się "Weekend na działce".

Co prawda książka ma już swoje lata (widać na zdjęciu po okładce), ale na wartości nie straciła. Posiadam wydanie z 1986, które powstało na podstawie dziesiątego wydania niemieckiego z 1980 roku. Jak widać, książka była pierwotnie wydana na rynek niemiecki i zawsze w takim przypadku polscy redaktorzy zwracają uwagę, że niemiecki klimat jest trochę łagodniejszy (zwłaszcza zimy), więc trzeba brać to pod uwagę. Jednakże w dobie zmieniającego się klimatu i u nas zimy zrobiły się raczej łagodne, więc te różnice gdzieś się na przestrzeni lat się zatarły.

Nieżyjący już autor Franz Böhmig był ogrodnikiem, nauczycielem, wykładowcą, konsultantem ogrodniczym. Jego najsłynniejsza książka "Rat für jeden Gartentag", czyli pierwowzór "Weekendu na działce" została wydana po raz pierwszy w 1964 i doczekała się, uwaga, 30 kolejnych wydań, co czyni książkę, jednym z najważniejszych poradników ogrodniczych dla amatorów.

Co znajdziemy w książce? 

  • 2057 porad ogrodniczych, 
  • 1167 żartobliwych rysunków, 
  • tablice zawierające dane o uprawie różnych gatunków roślin, 
  • 244 barwne fotografie

"894. Siewu fasoli karłowej nie powinniśmy podejmować przed 15 maja. Nasiona tej rośliny mogą kiełkować tylko w ciepłej glebie, w zimnej giną w stadium napęcznienia, a w najlepszym razie wzejdą nierównomiernie i z dużymi ubytkami. Podobnie rzecz się ma, gdy po wysianiu nasion panuje zimna i deszczowa pogoda. Parę ciepłych dni w pierwszej połowie maja nie powinno nas nigdy nakłonić do siewu" 

Porady są ujęte w formie kalendarium, miesiąc po miesiącu, do stycznia do grudnia. Podzielone też zostały tematycznie, każdego miesiąca znajdziemy:

  • porady ogólnoogrodnicze, np. jak zbudować ścieżki w ogrodzie, jak zawiesić budki lęgowe dla ptaków
  • warzywnik, np. jak zrobić rusztowanie do ogórków, jak sadzić wyciągniętą rozsadę pomidorów
  • sad, np. w jakiej porze dnia najlepiej zbierać truskawki, dlaczego warto zbierać owoce agrestu w stanie zielonym
  • ogród ozdobny, np. jak zabezpieczyć młode drzewa iglaste przed wiatrem, jak sadzić żywopłoty
  • ogród pokojowy, np. gdzie ustawić fiołka alpejskiego, jak często obracać rośliny na parapecie

Porady są skierowane i dla początkujących ogrodników, którzy zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ale również i bardziej doświadczeni ogrodnicy znajdą tutaj coś wartościowego. Tak jak widać w cytacie powyżej, porady są zwięzłe, krótkie i treściwe. Nie ma tutaj zbędnego rozpisywania się na dany temat. W tym miesiącu zrób to i to, zwróć uwagę na to i na to. Na pewno książkę wyróżniają rysunki, które ułatwiają zrozumienie porad, dodatkowo część z nich jest żartobliwa. Dobrze, że oprócz porad typowo o roślinach znalazło się miejsce na porady ogólnoogrodnicze, często związane z samodzielną budową czy wykonaniem różnych obiektów. Można dowiedzieć się m.in jak samemu zbudować inspekt, ale również jak zbudować huśtawkę czy piaskownicę dla dzieci. Pamiętam, że w moim przypadku cenna okazał się porada jak przybić poprzeczną deskę na furtce, aby ta się nie obwieszała. Koniec książki to sporo różnego rodzaju tablic, z których można dowiedzieć się np. jakie pH gleby preferuje dana roślina, czy jak powinien wyglądać płodozmian warzyw, ale również jakie odmiany roślin (sadowniczych, warzyw, ozdobnych) wybrać do ogrodu. A że książka ma swoje lata, to można tam natrafić na nazwy starszych odmian drzew owocowych, które dzisiaj są poszukiwane i wracają do łask.


Trochę szkoda, że taka książka nie doczekała się u nas jakiegoś wznowienia i pozostaje jedynie kupno używanej w antykwariacie lub na portalach aukcyjnych. Owszem, ukazała się, chyba w latach 90., książka pt. "Ogród. Praktyczny poradnik", jednak w stosunku do "Weekendu na działce" jest to wersja okrojona. Dość powiedzieć, że "Weekend..." zawiera 2057 porad a "Ogród..." tylko 1515. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy