Atlas szkodników i chorób roślin sadowniczych

 


Twoje owoce są robaczywe? Liście zjadają gąsienice? Twoje drzewa owocowe chorują? Jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem, jak zidentyfikować szkodnika czy chorobę, to być może pomocny okaże się "Atlas szkodników i chorób roślin sadowniczych".

Atlas jest polskim tłumaczeniem węgierskiego wydania pod redakcją B. Nagy'ego z 1965 roku. Moje polskie wydanie jest z 1972 roku. Stare? Może tak, ale przez ten czas szkodniki i choroby jakoś magicznie nie znikły. Zresztą, kto wie, czy nie jest ich więcej i to często takich, które przez coraz łagodniejszy klimat, do tej pory były spotykane bardziej na południu Europy (np. na Węgrzech), a teraz coraz częściej goszczą i w Polsce. Docelowo atlas był przeznaczony dla sadowników, służby rolnej i służby ochrony roślin, ale dla ogrodnika amatora, posiadającego nawet tylko kilka drzew owocowych może być również przydatny.

Atlas dzieli się na dwie części. W pierwszej części znajdziemy klucz, który jest pomocny w zdiagnozowaniu chorób i szkodników na podstawie objawów chorobowych, rodzaju uszkodzeń i wyglądu szkodników. 

Natomiast w części drugiej mamy krótkie opisy, chorób, szkodników i barwne tablice, które mają ułatwić identyfikację problemu i potwierdzić diagnozę.

Samodzielna diagnoza problemu z użycie tego atlasu może przykładowo wyglądać tak:

Coś złego dzieje się z naszą jabłonią w fazie kwitnienia. W pierwszej części atlasu szukamy objawów podobnych bądź nawet z identycznych z tym co widzimy na żywo. Znajdujemy taki opis:

Pączki kwiatowe w fazie zaawansowanego rozwoju mają skupione, zaschnięte, brązowe płatki: słupek i pręciki wyżarte; wewnątrz pączka kremowożółta larwa lub poczwarka; jeżeli szkodnika już nie ma to z boku płatków widać otworek 

Kwieciak jabłkowiec 12

Atlas podpowiada nam, że jest to prawdopodobnie kwieciak jabłkowiec i odsyła nas do barwnej tablicy numer 12, gdzie mamy opis i wygląd tego groźnego szkodnika.

" [...] W okresie pękania pąków samice zaczynają składać jaja do wnętrza poszczególnych pączków kwiatowych. Okres składania jaj trwa 3 tygodnie do fazy różowego pąka. Jedna samica składa zwykle 20-100 jaj [...]"


Oprócz najczęściej występujących szkodników i chorób pochodzenia grzybowego w atlasie uwzględniono również szkodniki kwarantannowe, choroby wirusowe, choroby owoców w przechowalniach, a także choroby spowodowane przez niedobór składników pokarmowych oraz przez inne czynniki np. atmosferyczne. Przykładowo znajdziemy opis i tablice jak wyglądają uszkodzenia spowodowane przez niewłaściwe użycie oprysku preparatem miedziowym czy uszkodzenia spowodowane przez nadmierne opady deszczu i grad.

Dość ogólnie potraktowano temat zwalczania szkodników i chorób. Sposoby walki z chorobami i szkodnikami oraz dostępne na rynku i dozwolone preparaty zmieniają się szybko i często są ze sprzedaży wycofywane. Więc po zdiagnozowaniu problemu, trzeba w innym źródle sprawdzić jaki preparat w tej chwili jest do użytku dopuszczony.

Jeśli chodzi o samą książkę, to zwracają uwagę jej dość niewielkie rozmiary i można powiedzieć, że jest to wydanie kieszonkowe. I pewnie też taki był zamysł autorów, aby atlas schować do kieszeni i iść z nim do sadu. Wrócę tu jeszcze do daty wydania, jakby nie patrzeć to atlas ma ponad 50 lat. I owszem ta pierwsza część książki ma strony lekko pożółkłe, ale już w przypadku barwnym tablic i opisów zastosowano dobrej jakości, błyszczący papier także wygląda to nadal dobrze, ilustracje zachowały kolor nawet po tych kilkudziesięciu latach. 

Tytuł: Atlas szkodników i chorób roślin sadowniczych

Autor: Wydanie zbiorowe pod redakcją B. Nagy'ego

Liczba stron: 412

Wydawnictwo: Wydawnictwa węgierskiej Akademii Nauk oraz Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy