Kwiaty bez ogródek. Jak dbać o rośliny przez cały rok

 


Nie każdy lubi zapach aksamitek, wręcz dla niektórych śmierdzą, z tego względu często nazywane są śmierdziuszkami. Dlatego trzeba wąchać je umiejętnie. Należy zbliżyć nos bezpośrednio do kwiatu, w ogóle go nie dotykając a co jeszcze ważniejsze nie dotykać części zielonych aksamitki, bo to właśnie łodygi i liście wydzielają nieprzyjemny zapach. Prawda, że ciekawe? Właśnie takich ciekawostek o roślinach kwitnących pełna jest książka Łukasza Skopa "Kwiaty bez ogródek".

Autor książki jest mgr inż. biotechnologii roślin, ogrodnikiem, prowadzącym cykl ogrodniczy „Co z tego wyrośnie?” w „Dzień Dobry TVN”, redaktorem bloga www.bezogrodek.com i redaktorem merytoryczny magazynu „Gardeners’ World Edycja Polska”. Krótko mówiąc, jest osobą znającą się na rzeczy i wiarygodną. Co ważne książka jest napisana w sposób bardzo przystępny i potrafiący zaciekawić czytelnika. Bo niby traktuje "tylko" o roślinach kwitnących, ale nie jest to poradnik typu, w tym terminie wysiej nasiona, w tym terminie posadź rozsadę, pamiętaj o podlewaniu i przycinaniu. To bardziej opowieść o popularnych roślinach z naszych ogródków.

Książka podzielona jest na 4 rozdziały odpowiadające 4 porom roku. Każdej porze roku jest przypisanych kilka roślin kwitnących:

  • zima np. oczar, ciemiernik, leszczyna
  • wiosna np.magnolia, hiacynt, bratek
  • lato np. piwonia, dziwaczek, juka
  • jesień np. cynia, dzielżan, chryzantema

W sumie znajdziemy tutaj 40 roślin (po 10 na każdą porę roku) i jak widać, będą to nie tylko kwiaty, ale również i krzewy ozdobne. I choć nie jest to typowy poradnik to znajdziemy to znajdziemy tutaj informacje jak sadzić i jak pielęgnować rośliny, aby swoimi kwiatami zdobiły nasz ogród. Bardzo przydatne mogą okazać się informacje jak komponować dane roślin, z jakimi innymi roślinami najlepiej je zestawić i sadzić na rabatach:

"Dziwaczki ładnie prezentują się na rabatach bylinowych, na których można dosiewać je każdego roku bez obaw, że same się na rozsiewają i wymkną spod kontroli.(...) Dziwaczkom będzie dobrze się rosło z trawami ozdobnymi, w szczególności tak jak one jednorocznymi, np. z prosem włosowatym..."

Z książki można dowiedzieć się również, skąd wzięła się łacińska nazwa danej rośliny:

"Słonecznik zwyczajny Helianthus annuus otrzymał nazwę od greckich słów: helios - "słońce" i anthos -  "kwiat", a także annuus - "roczny" (w znaczeniu nietrwały, nieodporny na mróz)"

Osobiście najbardziej polubiłem książkę za wspomnianą już wyżej mnogość ciekawostek o roślinach. Kilka przykładów:

  • Szachownica kostkowata ma tak jak ludzie, podwójny zestaw chromosomów, a w nich aż 15 razy więcej DNA niż człowiek. Gdyby rozwinąć nasz łańcuch DNA osiągnąłby długość 2 metrów a szachownicy aż 30
  • Zapach  hiacyntów jest zdecydowanie wyraźniejszy i bardziej intensywny kiedy stoją w chłodnym pomieszczeniu. Najsilniej pachną odmiany o białych kwiatach
  • Bardzo trafna jest angielska nazwa dziwaczków "four o'clock", gdyż kwiaty otwierają się pod wieczór. Kwiaty świecą w świetle ultrafioletowym i nocą przyciągają owady zapylające, które widzą w tym paśmie. Warto oświetlić dziwaczki żarówką emitująca światło UV, aby samemu się o tym przekonać
  • Nasiona kanny jadalnej są tak twarde, że podczas buntu Sipajów w Indiach w roku 1857 żołnierze wykorzystywali je jako pociski, kiedy zabrakło amunicji. Co więcej, po wystrzale nasiona wciąż były w stanie wykiełkować.

Książka nie jest jakoś bogato ilustrowana i ogranicza się do zdjęć (40) poszczególnych roślin. Ale nie o obrazki tutaj chodzi tylko o treść, a tej jest tutaj naprawdę sporo.

Można powiedzieć, że jest to poradnik o roślinach kwiatach, ale bardziej popularnonaukowy. I jeśli ktoś szuka książki nie tylko uprawie roślin, ale wypełnionej przeróżnymi ciekawostkami na pewno powinien po "Kwiaty bez ogródek" sięgnąć. 

Tytuł: Kwiaty bez ogródek

Autor: Łukasz Skop

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Liczba stron: 352

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy