Co z tego wyrośnie? Chwast czy nie?

 


Bogato ilustrowany poradnik "Co z tego wyrośnie? Chwast czy nie?" pomoże nam rozpoznać kiełkujące rośliny. Przyda się wiosenną porą, kiedy w ogrodzie, tu coś wschodzi, tam coś kiełkuje i wypuszcza pierwsze listki, i nie mamy pewności, czy te samosiejki to kwiaty, a może chwasty, a może rośliny dziko rosnące, które jednak są pożyteczne. 

Autorka Barbel Oftring jest z wykształcenia biologiem. Miłość do przyrody wciela w życie jako autorka, redaktor i wydawca najrozmaitszych poradników, oprócz opisywanej tutaj książki również "52 pomysły dla miejskich ogrodników".

Poradnik pomaga nam rozpoznać rośliny po pierwszych listkach. Z tego też względu książka została podzielona na trzy rozdziały opisujące rośliny:

  • o listkach o podługowatym kształcie
  • o listkach o zaokrąglonym kształcie
  • o listkach złożonych

"Szczytowe liście podagrycznika mają bardzo przyjemny aromat przypominający marchew i pietruszkę, obfitują też w witaminę C — młode listki można dodawać na surowo do sałatek, twarożków, sosów. [...] Liście nadają się też do aromatyzowania chłodzących napojów. [...] Papka z rozgniecionych liści łagodzi dolegliwości związane z hemoroidami"

Każdej roślinie są poświęcone dwie strony. Znajdziemy tam ogólny opis m.in. z wysokością roślin oraz na jakim stanowisku można je spotkać. Bardziej szczegółowy opis wraz ze zdjęciami pokazuje jak rośliny wyglądają po wykiełkowaniu, jak po kilku tygodniach i jak w chwili kwitnienia. Co najważniejsze jedno ze zdjęć wskazuje kiedy należy roślinę usunąć, oczywiście jeśli jest to uciążliwy chwast czy roślina wręcz trująca. Dobrze też sprawdzają się proste symbole umieszczone zaraz obok nazwy rośliny. Od razu pokazują nam czy jest to roślina atrakcyjna dla oka (kwitnąca) roślina jadalna, zawierająca substancje lecznicze, roślina, która stanowi pożywienie dla owadów, czy roślina trująca, łatwo się rozrastająca i taka, którą należy jak najszybciej usunąć z ogrodu. Nie zabrakło również ciekawostek o roślinach i ich zastosowaniu. Z korzeni uciążliwego chwastu, jakim jest perz, przyrządzano np. kiedyś mąkę, czy też perz prażono i używano jako substytut kawy. A np. kwiaty malwy (szczególnie odmiany "Nigra" o wręcz czarnym zabarwieniu) używano do farbowania tkanin.


Książka jest bogato ilustrowana, zawierająca mnóstwo fotografii, co akurat dziwić nie powinno, bo fotografie mają pomagać w rozpoznawaniu roślin.

Bardzo podoba mi się jedno z początkowych zdań w książce. Jest tam powiedziane, że zasadniczo każda roślina, która wyrasta w niewłaściwym miejscu, jest chwastem, rośliną niepożądaną jak np. mak polny w zbożu, czy szczypiorek wyrastający w skrzynce z kwiatami. Ale czy zawsze należy je usuwać, czy zawsze stanowią zagrożenie dla innych roślin, dla zwierząt, czy w końcu dla ludzi? Może warto ograniczyć się tylko do usuwania roślin, które rzeczywiście są uciążliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy właśnie w tym poradniku.

Tytuł: Co z tego wyrośnie? Chwast czy nie?

Autor: Barbel Oftring

Wydawca: Wydawnictwo Purana

Liczba stron: 140

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy