300 ekosposobów na szkodniki i choroby

 


"300 ekosposobów na szkodniki i choroby", to pierwsza część serii "Tradycyjny ogród ekologiczny". Moim zdaniem są to książki, które "musisz mieć" jeśli chcesz uprawiać ogród naturalny i ekologiczny.

Nieżyjący już autor Zbigniew Przybylak przez 30 lat uprawiał własny ogród ekologiczny. Był autorem wielu książek i poradników z zakresu ekologicznej profilaktyki zdrowotnej, medycyny naturalnej, ziołolecznictwa i ogrodnictwa ekologicznego. Przygotowywał audycje radiowe, telewizyjne oraz artykuły do czasopism i gazet. Tworzył "Ekologiczny poradnik księżycowy".

Książka w głównej mierze skupia się na prawidłowym układaniu płodozmianu, na uprawach współrzędnych i wzajemnym sąsiedztwie roślin. Jak sam autor to określa, płodozmian jest najprostszym lekiem dla gleby i zaporą dla szkodników i chorób. Jest tu zamieszczone mnóstwo wskazówek jak układać płodozmian i jak zagospodarować ogródek, aby rośliny rosły zdrowe. Płodozmiany najczęściej układa się w cyklu 3-4-letnim a w książce znajdziemy przykład płodozmianu nawet 16-letniego. Podobnie znajdziemy sporo przykładów płodozmianów tradycyjnych, ale także przykłady płodozmianów ekologicznych. Płodozmiany tradycyjne układa się najczęściej, uwzględniając potrzeby pokarmowe roślin, czyli przykładowo nie należy sadzić po sobie warzyw korzeniowych. Natomiast płodozmian ekologiczny bardziej skupia się na przynależność roślin do określonych grup botanicznych. I tak przykładowo w tradycyjnym płodozmianie można by jednego roku posadzić kapustę, następnego roku w to miejsce rzodkiewkę a kolejnego roku wysiać gorczycę. Problem pojawia się taki, że te wszystkie uprawy należą do tej samej grupy roślin kapustnych i mogą być podatne na te same choroby i szkodniki (np. śmietkę kapuścianą).

"Gdy uprawiamy rośliny pomiędzy dwoma plonami głównymi, np. szpinakiem ozimym a rzodkwią jesienną i jesiennymi sałatami, nazywamy je międzyplonami. Mogą być to rośliny warzywne np. cebula z dymki, pietruszka na natkę, koperek na zielono. Można również wysiewać rośliny rolnicze przeznaczone na zielony nawóz (np. żyto jare, wykę, gorczycę)".

Jednak sam płodozmian nie wystarczy, warto również wiedzieć, jakie rośliny lubią swoje towarzystwo, a jakie nie. I o tym właśnie traktuje dalsza część książki. Znajdziemy m.in. przejrzystą tabelkę z korzystnym i niekorzystnym sąsiedztwem roślin. A w tabelce znajdują się nie tylko warzywa, ale również kwiaty i zioła. Przykładowo dla dyni korzystne jest sąsiedztwo fasoli, kukurydzy, ogórecznika i nasturcji. Natomiast nie należy obok dyni uprawiać warzyw kapustnych i kopru włoskiego.


Najbardziej podobał mi się rozdział o roślinach odstraszających szkodniki. Przykładowo na owocówkę jabłkóweczkę (szkodnika, który jest odpowiedzialny za robaczywe jabłka) odstraszająco działa posadzenie blisko jabłoni bylicy boże drzewko, piołunu czy wrotyczu. A turkucia podjadka odstrasza wawrzynek różowy i wawrzynek wilczełyko. Autor wymienia także rośliny, które posadzone obok warzyw poprawiają ich smak. Przykładowo szałwia lekarska rosnąca obok kapusty i marchwi, sprawia, że smak tych warzyw jest delikatniejszy.

W książce (jak i w całej serii) podoba mi się to, że autor zamieszcza porady, wskazówki czy dzieli się przemyśleniami nie tylko swoimi, ale również innych ogrodników i rolników ekologicznych, które ci z powodzeniem stosują od lat w swoich ogrodach i gospodarstwach. Zamieszcza także porady przedwojennych polskich ogrodników, kiedy środki chemiczne nie były jeszcze tak rozpowszechnione i z problemami w sadzie czy warzywniku trzeba było sobie radzić w naturalny sposób.

Tytuł: 300 ekosposobów na szkodniki i choroby

Autor: Zbigniew Przybylak

Wydawca: Wydawnictwo Gaj

Liczba stron: 132

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy