Ekologiczny poradnik księżycowy

 


Siła tkwi w prostocie. Tak jednym zdaniem można by określić i podsumować "Ekologiczny poradnik księżycowy". Jest to moim zdaniem najlepszy ogrodniczy kalendarz wydawany w Polsce. Czytelny, prosty, przejrzysty, nawet dla początkujących ogrodników będzie zrozumiały. Swoją przygodę z tym kalendarzem zacząłem kilka lat temu, dość przypadkowo. Mój wuja, stary działkowiec, pokazał mi ten poradnik, bardzo go chwalił i tak się zaczęło. Dzisiaj nie wyobrażam sobie, aby najnowsze wydanie nie stało na mojej półce.

Autorka kalendarza Magdalena Przybylak-Zdanowicz jest dziennikarką, autorką poradników kosmetycznych, zielarskich i kulinarnych. Od wielu lat opracowuje "Ekologiczny poradnik księżycowy" (sam poradnik ukazuje się od 1993 roku). Współpracuje z portalami zajmującymi się ekologią i rolnictwem, prowadzi również certyfikowane gospodarstwo ekologiczne.

Poradnik jest przeznaczony dla działkowców, ogrodników, rolników, gospodyń, wędkarzy, pszczelarzy, zielarzy i grzybiarzy. Znajdziemy w nim najlepsze dni siewów, zbiorów, najlepsze dni brań, prac z pszczołami, porady ogrodnicze, a nawet prognozy pogody.


Tego wszystkiego można się dowiedzieć z okładki, a jak to wygląda w środku. W środku mamy kalendarz miesiąc po miesiącu, w którym mamy podany nie tylko wpływ księżyca na rośliny (w którym dniu najlepiej siać, w którym zbierać, kiedy najlepiej uprawiać glebę), ale również korzystne dni do pozyskiwania drewna na opał, kiedy najlepiej ubijać zwierzęta, kiedy przeprowadzać zabiegi rozpłodowe zwierząt, a nawet kiedy strzyc owce. To wszytko mamy opisane przy każdym miesiącu, ale najlepszą robotę spełniają przejrzyste tabelki, w których jest wszystko. Od kwadr księżyca, poprzez terminarz brań ryb, godziny wschodów i zachodów księżyca i słońca, korzystne dni na wykonywanie przetworów i oczywiście korzystne i niekorzystne dni na siew i sadzenie roślin. Znalazło się nawet miejsce na oznaczenie dni kiedy ryzyko przymrozków, mogących zagrażać roślinom, jest największe. O datach i imieninach oraz świętach nie wspominam, bo to w kalendarzu oczywiste.

"Okres ubywania księżyca pełnia-nów, czyli kwadrę korzenia i uprawy, poleca się do wyjmowania cebul tulipanów. Kwadra korzenia (od 22 do 27 lipca) korzystna jest do rozsadzania i dzielenia roślin wieloletnich."

Co odróżnia ten kalendarz od innych kalendarzy księżycowych? Mamy tu zaznaczone kwadry: korzenia, liścia, owocu i uprawy. Każda kwadra trwa w przybliżeniu tydzień, tak jak fazy księżyca i każdy tydzień jest korzystny dla innych prac:

  • w kwadrze korzenia siejemy, sadzimy i zbieramy rośliny plonujące pod ziemią
  • w kwadrze liścia siejemy, sadzimy i zbieramy rośliny plonujące nad ziemią, których głównym plonem są liście 
  • w kwadrze owocu siejmy, sadzimy i zbieramy rośliny plonujące nad ziemią, których głównym plonem są owoce, czyli np. pomidory, ale też oczywiście drzewa owocowe 
  • w kwadrze uprawy jak sama nazwa wskazuje, mamy najlepsze dni na uprawę ziemi, ale również na zwalczanie szkodników.
Nie ma tutaj osobno zaznaczonych korzystnych dni na uprawę kwiatów. Kwiaty znalazły swoje miejsce w kwadrze owocu, bo "plonują" na ziemią.


W środku poradnika jest jeszcze inna tabelka. Tutaj mamy wypisane większość najpopularniejszych roślin i zaznaczone, w jakiej kwadrze jest je najkorzystniej siać, sadzić i zbierać.

W poradniku znalazło się także miejsce na kilka przepisów kulinarnych. W edycji na 2024 przykładowo mamy przepis na konfiturę z płatków róży i lemoniadę z serwatki.

Jest tez trochę miejsca na własne notatki. Ja zapisuję sobie obserwacje pogodowe, opady deszczu, datę pierwszego i ostatniego przymrozku danego roku, czy jakieś anomalie pogodowe jak np. burza z piorunami w styczniu.

Autorka zamieszcza także prognozy pogody na dany miesiąc jak i również na cały rok. Czy takie prognozy się sprawdzają? Trudno powiedzieć, w dobie zmian klimatycznych prognozowanie pogody bywa loteryjne. Tym bardziej że nawet na terenie naszego kraju pogoda potrafi być mocno zróżnicowana, przykładowo latem na południu leje, a w tym samy czasie w centrum czy na północy jest susza. Osobiście te prognozy traktuję bardziej jako ciekawostkę. I podobnie też odbieram prognozy urodzajów na dany rok zamieszczone przez autorkę, bo jednak tutaj też dużo zależy od regionu. Ale przykładowo na 2024 autorka prognozuje sporo wiśni i orzechów, obfitość, ogórków, pomidorów i dyń, ale za to mniej buraków i ziemniaków, mało siana i wczesne żniwa. 

Jak widać po zdjęciach, czy w filmie poniżej poradnik jest czarno-biały, kolorowych zdjęć w nim nie ma, ale nie o to chodzi, żeby były tu jakieś wodotryski. Ważne, że zgadza się treść i przejrzystość. Polecam więc poradnik każdemu, kto chce uprawić ogród w sposób ekologiczny, tradycyjny, w zgodzie z odwiecznymi rytmami przyrody.

Tytuł: Ekologiczny poradnik księżycowy

Autor: Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Liczba stron: 96

Wydawca: Wydawnictwo Gaj


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu