Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych


Jakiś czas temu opisywałem na tym blogu książkę o szkodnikach i chorobach roślin sadowniczych. Teraz pora na pozycję traktującą o problemach z warzywami: "Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych".

Podobnie jak omawiany wcześniej poradnik, ten także ma już swoje lata, bo został wydany w 1987 roku. Jednak tutaj za stworzenie atlasu byli odpowiedzialni polscy autorzy, nie tak jak w przypadku roślin sadowniczych, który był przedrukiem książki węgierskiej. Oczywiście mimo upływu lat atlas nic na swojej treści nie stracił i nadal może być przydatny w diagnozowaniu problemów z chorobami i szkodnikami na warzywach.

Konkretnym szkodnikom i chorobom poświęcone zostały po dwie strony. Na jednej mamy opis. W przypadku szkodników jest to:

  • charakterystyka danego organizmu pasożytniczego: z jakiej rodziny pochodzi, gdzie występuje, co atakuje najczęściej
  • obraz uszkodzeń: jak wyglądają rośliny i poszczególne części roślin zaatakowane przez szkodnika
  • morfologia: opis wyglądu np. w przypadku owadów osobnika dorosłego, jaj, larwy czy gąsienic
  • rozwój: gdzie i jak szkodnik zimuje, w jakich miesiącach atakuje rośliny
  • zwalczanie: w jaki sposób sobie ze szkodnikami radzić
"Z poczwarek bielinka kapustnika, zimujących na pniach drzew, murach, płotach itp., w drugiej połowie kwietnia lub w maju wylatują motyle, które składają jaja na chwastach z rodziny krzyżowych, gdzie najczęściej żerują gąsienice pierwszego pokolenia"

Natomiast w przypadku chorób opis zawiera:

  • charakterystyka choroby: do jakiego rzędu należy choroba (najczęściej grzybowa), jakie warzywa poraża najczęściej
  • objawy: jak wyglądają porażone przez chorobę rośliny
  • etiologia i rozwój: co jest źródłem infekcji, jak choroba się rozprzestrzenia, co sprzyja jej rozwojowi
  • zwalczanie

"Zgorzel siewek marchwi można zaobserwować od momentu kiełkowania nasion do fazy 3-4 liści. Wcześnie porażone kiełki nie wydostają się na powierzchnię. U siewek czernieją, gniją i przewężają się szyjki korzeniowe i części podliścieniowe"

Druga strona to barwna tablica (w sumie jest 151 tablic), gdzie mamy przedstawiony wygląd szkodnika (także poszczególne jego stadia rozwojowe) oraz jak wyglądają spowodowane przez niego uszkodzenia. W przypadku chorób jest podobnie, mamy przedstawione występujące na roślinach objawy porażenia np. na liściach.


Książka jest podzielona na rozdziały, w których mamy kolejno: szkodniki wielożerne atakujące wiele grup warzyw (m.in. kret, ślimaki, turkuć podjadek). A potem mamy grupy warzyw i opisy poszczególnych chorób i szkodników atakujących te warzywa: bób, burak ćwikłowy, cebulowe, chrzan, fasola, groch, kapustne, marchew i pietruszka, ogórek, papryka, pomidor, sałata, seler, szparag, szpinak.

Jak widać, brakuje ziemniaków. Niby podobne choroby (zaraza ziemniaczana, alternarioza) i szkodniki (stonka) występują na pomidorach, ale szkoda, że ziemniaki nie zostały uwzględnione. Bo jednak zanim choroba pojawi się na pomidorach, to w pierwszej kolejności poraża ziemniaki. Obserwując pojawienie się choroby na ziemniakach, możemy zastosować środki zapobiegawcze na pomidorach.

Książka wydana jest w twardej oprawie. Zastosowano dobrej jakości papier, dlatego mimo upływu lat, kolory na barwnych tablicach nadal są żywe i intensywne.

Poradnik na pewno wartościowy, pomagający rozpoznać szkodniki i choroby pojawiające się na warzywach, często w początkowej fazie, kiedy jest jeszcze czas na zastosowanie środków zaradczych.

Tytuł: Atlas chorób i szkodników roślin warzywnych

Autorzy: A. Studziński, F. Kagan, Z. Sosna

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

Liczba stron: 328

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy