Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu


 Permakultura ma coraz więcej zwolenników. Chyba każdy marzy o ogrodzie bogatym w owoce i warzywa, o ogrodzie gdzie jest bioróżnorodność, wreszcie o ogrodzie gdzie nie potrzeba stosować środków chemicznych, tylko rośliny uprawiane są w sposób naturalny i ekologiczny, przyjazny dla środowiska. A skąd czerpać wiedzę jeśli nie od osób, które tematem zajmują się na co dzień i sami w swoim ogrodzie stosują zasady permakultury.

Jedną właśnie z takich osób jest Damien Dekarz, autor książki "Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu". Dekarz jest pasjonatem przyrody, prowadzi własną działalność w dziedzinie ogrodnictwa ekologicznego. Tworzy filmy popularyzujące permakulturę i agroekologię. Omawiana książka to nie jedyna pozycja w jego dorobku, napisał także "Jadalny las". Niech was nie zwiedzie swojsko brzmiące imię i nazwisko. Autor jest Francuzem, we Francji uprawia swój ogród, więc przy niektórych poradach trzeba brać pod uwagę łagodniejszy klimat Europy Zachodniej. Sam autor o swojej książce pisze tak:

"Myślałem o napisaniu książki, jakiej mi brakowało, gdy zaczynałem interesować się permakulturą, i takiej, z której mógłbym czerpać praktyczną wiedzę".

"Permakultura w ogrodzie" to ogrodniczy poradnik, przedstawiony w klasyczny sposób miesiąc po miesiącu. W głównej mierze skupia się na uprawie roślin warzywnych, choć pojawiają się także wskazówki dotyczące rozmnażania drzew i krzewów owocowych. Zawarte w książce porady podpowiedzą nam m.in.:

  • jak zbudować wały permakulturowe
  • jak zrobić kompost
  • jak rozmieścić uprawy w ogrodzie
  • jak robić roślinne gnojówki, nie tylko z pokrzyw
  • jak ograniczyć straty wody w ogrodzie
  • jak rozmnażać drzewa owocowe (wiśnie, jabłonie, grusze) przez pestki, a krzewy owocowe przez sadzonki
"Wiele pestek np. wiśni czy czereśni, musi przejść zimę (stan spoczynku). Dopiero po poddaniu ich działaniu niskiej temperatury będą zdolne do kiełkowania. Na tym polega przebiegłość drzew pozwalająca na skiełkowanie pestek i nasion przed rozpoczęciem życia wiosną w jak najlepszych warunkach".

Warto zwrócić uwagę, że oprócz warzyw autor także podaje przykłady dzikorosnących roślin jadalnych. Przykładowo w marcu można zbierać do jedzenia młode pokrzywy, pięciornik rozłogowy i przytulię czepną w czerwcu pałkę szerokolistną a w sierpniu liście krwawnicy.

"Średniej wielkości lipa jest odpowiednikiem kilkuset główek sałaty, a zajmuje mniej niż 1 metr kwadratowy powierzchni gleby. Produkuje mnóstwo liści. Wiosną są one doskonałe na surowo w sałatkach, latem zaś, [...] można je zjadać ugotowane podobnie jak szpinak"

Bardzo podobał mi się sposób, w jaki autor potraktował temat uprawy ziemniaków. Opisał mianowicie jak wygląda taka uprawa bez konieczności przekopywania gleby, miesiąc po miesiącu. Autor w marcu podkiełkowuje ziemniaki, w kwietniu przygotowuje dla nich zagony rozrzucając tam warstwami kompost, skoszoną trawę i na koniec suchą ściółkę i sadzi tam ziemniaki. W maju mulczuje je niedojrzałym kompostem i skoszoną trawą a w lipcu rozpoczyna zbiór młodych ziemniaków. Wszystko bez konieczności formowania redlin a przy zbiorze nawet nie są potrzebne narzędzia.


Książka jest bogato ilustrowana. Znalazło się w niej trochę poglądowych rysunków, natomiast wszystkie zdjęcia są wykonane przez autora w jego ogrodzie, co jeszcze nadaje poradnikowi autentyczności. Znalazło się też trochę miejsca na własne notatki oraz autor zamieścił skrócony kalendarz siewu, sadzenia i zbioru poszczególnych roślin.

Tytuł: Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Autor: Damien Dekarz

Liczba stron: 176

Wydawca: Wydawnictwo Purana


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekologiczny poradnik księżycowy