Vademecum cięcia roślin

 


Sztuka cięcia roślin, to nie taka prosta sprawa. Jedne rośliny dobrze rosną bez cięcia, w przypadku drugich cięcie jest potrzebne, a są jeszcze rośliny, których cięcie jest koniecznością, aby np. ładnie kwitły co roku. I z pomocą, aby się w tym wszystkim nie pogubić, aby wiedzieć kiedy przycinać i przede wszystkim jak ciąć służą różnego rodzaju poradniki. Jednym z takich książkowych poradników jest "Vademecum cięcia roślin".

Dlaczego warto się akurat tym poradnikiem zainteresować? Najczęściej książki o cięciu roślin mają wybraną tematykę, tzn. osobno traktują o cięciu drzew i krzewów owocowych i osobno o cięciu roślin ozdobnych. W tym Vademecum natomiast mamy wszystko:

  • Cięcie drzew i krzewów owocowych
  • Cięcie drzew i krzewów ozdobnych
  • Cięcie róż
  • Ozdobne formowanie roślin

"Po kwitnieniu forsycji wszystkie przekwitnięte gałęzie przycinamy o połowę lub przynajmniej aż do silnego pąka, lub silnego rosnącego w dół pędu. W kolejnych latach należy regularnie prześwietlać środek krzewu"

Ponad 400 stron informacji jak przycinać poszczególne gatunki roślin zostały okraszone 301 barwnymi zdjęcia i 303 rycinami. Szczególnie ryciny potrafią być przydatne, aby zrozumieć, jak należy rośliny ciąć. W przypadku roślin ozdobnych mamy podane wskazówki jak przycinać 40 gatunków roślin. Znalazły się te najpopularniejsze jak forsycja, budleja czy powojniki. W przypadku roślin sadowniczych, oprócz najbardziej popularnych w sadach jabłoni, wiśni i śliw, znalazły się także informacje jak przycinać kiwi (aktinidie), czyli roślinę, która coraz częściej gości w naszych ogródkach. 


Osobny rozdział poświęcono cięciu róż. Nie znalazły się one wśród krzewów ozdobnych, gdzie pewnie dostałyby dwie strony opisu, tylko mamy kilkadziesiąt stron wskazówek jak ciąć i przycinać poszczególne odmiany. À propos odmian to mamy tutaj mnóstwo zdjęć ciekawych i pięknie kwitnących róż, więc można się takimi zdjęciami zainspirować, planując zakup róż do ogrodu. Oprócz tego znalazły się nawet informacje, jak intensywnie poszczególne odmiany pachną.

Osobiście najbardziej spodobał mi się ostatni rozdział traktujący o ozdobnym formowaniu roślin ozdobnych. Zawsze podobały mi się drzewa czy krzewy przycięte w fantazyjne kształty: kule, kwadraty, spirale, pompony itd. W tm rozdziale znajdziemy wskazówki jak się do takiego formowania krok po kroku zabrać. 


Podsumowując bardzo ciekawa pozycja, w której mamy wszystko na temat cięcia różnego rodzaju roślin i którą swobodnie można by podzielić na kilka książek, a jednak udało się wszystko zmieścić w jednej.

Tytuł: Vademecum cięcia roślin

Autor: H. Pirc, H. Hübscher, G.Grossmann, H. Beltz,

Wydawca: Oficyna Wydawnicza Multico

Liczba stron: 432

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu

Ekologiczny poradnik księżycowy